Seznam článků :
Poprvé na Spinningu
Plavání v Praze
Jak v zimě s Jirkou.

Poprvé na spiningu

 

 

 

 

V zimě to na kole nejde tak snadno jako v létě, tak jsem se rozhodl s mírným přispěním Tomáše a Katky  vyzkoušet spinning. Pěkně jsem se u toho zapotil a  přináším první dojmy

 Spinning x cyklistika
Spininig se od cyklistiky liší hlavně tím, že je víc zaměřen na sportovní výkon. Za hodinku si zacvičíte a pořádně si zlepšíte kondičku. Ale bohužel při spinningu nemůžete pozorovat krajinu, projet se na čerstvém vzduchu, vyblbnout se v terénech a nebo se zastavit na pivko.  Hlavní výhodu spinningu vidím v tom, že si člověk může zatrénovat během jedné hodiny, ikdyž je venku hnusně nebo je pozdní večerní hodina. Za teplých víkendů ale určitě zůstanu věrný naším supr výletům.

Něco z reklamních letáčků
Jde o  vysoce motivující kardio-vaskulární cvičení posledního desetiletí. Lekce probíhají na speciálních kolech – spinnerech. Každý jezdec si volí zátěž, která mu vyhovuje. Tempo určuje rytmický hudební doprovod. Vše probíhá pod vedením zkušených lektorů.. Cvičení je nenáročné na koordinaci pohybů, nezatěžuje kloubní systém a směřuje k celkovému procvičení svalů nohou a hýždí, ale také paží a svalů trupu. Již po několika cvičebních hodinách je znát úbytek tukových zásob a zlepšení fyzické kondice. Klademe důraz na správnou techniku jízdy na kole. Získané návyky lze velmi dobře uplatnit v terénu na kole horském i silničním. Standardní lekce trvá 55 min. Po krátkém rozjetí následuje hlavní část lekce, v závěru se věnujeme protažení.

A jak to vypadá v praxi?

Ve fit centru se člověk nejdříve musí převlíknout  do sportovního a poté jde už do tělocvičny se spinnery. Tam vás už přivítá příjemná cvičitelka či cvičitel, vysvětlí vám jak nastavit kolo. Na kole se pohodlně nastavuje výška a poloha sedla a řidítek. Systém nastavení je velmi podobný cvičicím strojům v posilovně. Dále vám vysvětlí  základní polohy na kole. Zjednodušeně řečeno:  při jedničce na kole sedíte, dvojka je ,že jste mírně zvednutí nad sedlem a trojka je šlapaní ve stoje
Samotná hodina je složená z jednotlivých bloků, mezi nimž je krátká pauza na vydejchání a odpočinutí. Samotný blok trvá vetšinou 3-5 minut, většinou na délku jedné písničky a simulují se v ní jednotlivé polohy. Napřklad rychlá jízda (poloha 1), jízda do kopce (poloha 2) nebo sprint (poloha 3) či jejich kombinace. Cvičitel se vás přitom snaží pozitivně motivovat , hecuje vás, radí a pomáhá.
Vše je ale přitom na vás, při jízdě si človek sám kolečkem na rámu nastavuje zátěž. Když člověk nemůže, zmenší si jednoduše zátěž, pootočením kolečka.
Co si vzít sebou?

  sportovní oblečení, či cyklistický dres, krátké kalhoty a tričko
  klasickou sportovní obuv či cyklistickou obuv se systémem SPD (nášlapné pedály)- na kolech
       je kombinace - klipsna a SPD ( nášlapné pedály)
  dostatek pití, nejlépe v cykloláhvi
  důležitý je růčník, člověk se hodně zpotí
   co jsem se tak díval, platí se tak od 80 do 120 korun za hodinu- asi podle vybavení a prestiže
         fit centra
Tak ted už nezbývá ,něž si zabalit a jít to zkusit. V některých fit centrech mají specialní hodiny pro začátečníky. Kdyby to chtěl někdo zkusit s námi, klidně napiště do diskuze.

 

Srazcyklistu -Výlety do okolí Prahy :: Zdeněk Válek
:: Kdo s námi jezdí :: Kalendář :: Naše výlety :: Diskuze :: Něco o nás ::